Czasami wszystko, czego potrzebujemy, aby rozładować napięcie lub po prostu zostawić za sobą ciężki dzień, to filiżanka smacznej herbaty ziołowej. Dla niektórych ludzi przygotowanie i picie herbaty to prawdziwy rytuał, ciepły uścisk, chwila skradziona tylko dla siebie. Jest wiele herbat ziołowych, które pasują do każdej sytuacji.
Ludzie na tyle przyzwyczaili się do picia herbaty, że czasami nawet nie myślą o tym, jak wpływają na nich zioła zawarte w herbacie. Lepiej jest mieć świadomość składników herbaty, którą pijemy. Tylko tak możemy ocenić które wpływają na nas najlepiej.
Herbaty różnią się nie tylko swoim składem, ale też efektami, które przynoszą ciału, organizmowi i naszemu zdrowiu emocjonalnemu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na tonus, zbilansowany nastrój i czysty organizm.
Ziołowa herbata na układ trawienny
Skład: anyż, nasiona kopru, tymianek i pomarańcza
Anyż wpływa bardzo korzystnie na układ trawienny. On eliminuje wzdęcia. Koper zaś zawiera flawonoidy i potas, co czyni go mocnym sojusznikiem Twojego układu trawiennego. Tymianek posiada uspokajające i moczopędne działanie, co wspomaga oczyszczanie organizmu.
Wszystko to uzupełnia się bogatą w witaminę C pomarańczą i jej uspokajającym działaniem.
Sposób przygotowania: Zmieszaj 3 łyżeczki nasion anyżu, 2 łyżki nasion kopru, szczyptę tymianku i sok jednej pomarańczy. Zalej gorącą wodą i zaparz. Herbatę należy pić gorącą.
Ziołowa herbata relaksująca
Skład: bazylia i jagody leśnie
Bazylia posiada mocne działanie antyseptyczne, przydatne w zwalczaniu przeziębienia i gorączki. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia napięcia w brzuchu przy wzdęciach. Męczennica i jagody leśne posiadają dobrze znane właściwości relaksacyjne i są mocnym antyoksydantem.
Sposób przygotowania: Zmieszaj 5 świeżych liści bazylii, liście pomarańczy i liście męczennicy na czubek łyżeczki. Zalej gorącą wodą i zaparz. Zamiast cukru dodaj pół łyżeczki miodu.
Ziołowa herbata na dobry humor
Składniki: rumianek, ślaz, głóg, pączki róży i lawenda.
Rumianek jest dobrze znany ze swoją zdolnością do uspokojenia nerwów i przyczynia się do dobrego snu. Działa aktywnie w przypadkach neuralgii, złego trawienia i stanów zapalnych. Głóg stosowany jest w razie wysokich poziomów stresu i przeciw kołataniu serca i arytmii. Ślaz posiada relaksujące i uspokajające działanie i jednocześnie przywraca tonus organizmu. Lawenda jest dobrze znana ze swoim działaniem uspakajającym. Dzięki przyjemnemu zapachowi pączków róży herbata zapewnia świeże i przyjemne uczucie, podnosząc nastrój.
Sposób przygotowania: Weź równe części składników, przy czym ich łączna ilość nie powinna przekraczać dwóch łyżeczek. Zmieszaj herbatę, odcedź i pij ją gorącą.
Ziołowa herbata na zdrowy sen
Składniki: kozłek lekarski, melisa, chmiel i mięta.
Kozłek lekarski przyczynia się do dobrego funkcjonowania układu nerwowego, ma efekt uspakajający i jest skutecznym środkiem przeciw bólowi głowy. Melisa działa w kierunku rozluźnienia napięcia, chmiel zaś zmniejsza uczucie niepokoju i nerwowości. Bogata w witaminy, minerały i polifenole mięta uzupełnia działanie herbaty, przyczyniając się do zdrowego snu.
Sposób przygotowania: Zmieszaj 80 g kozłka lekarskiego, 40 g chmielu, 30 g melisy i 20 g mięty. Gotuj przez 5-10 minut. Odcedź i pij herbatę gorącą. Na zdrowy sen pij jedną filiżankę wieczorem.
Herbata na całkowitą detoksykację
Skład: senna, fenkuł (koper) włoski, melisa, szakłak.
Senna jest bogata w glikozydy, żywicę, cukry i ma mocne działanie przeczyszczające. Ona stymuluje perystaltykę jelit i jest bardzo przydatna w przypadkach leniwych jelit i zaparcia. Działanie senny jest wzmocnione działaniem szakłaka, który pomaga przy zaparciu i posiada bardzo mocne działanie przeczyszczające. Fenkuł i melisa stymulują perystaltykę, co powoduje poprawę pracy jelit. Melisa, oprócz wszystkiego innego, posiada działanie przeciwmikrobowe, co wspomaga całkowity detoks organizmu.
Sposób przygotowania: Zmieszaj 20 g senny, 10 g fenkuł włoski, 10 g melisy, 10 g szakłaka. Gotuj przez 5 minut, potem odcedź i pij herbatę gorącą. Zalecane spożycie w celu regulacji pracy żołądka i jelit to dwa razy dziennie między posiłkami.
Ziołowa herbata na odchudzanie
Skład: bez, korzeń mniszka, liście mięty.
Bez posiada słabe działanie laksacyjne i funkcje oczyszczające. Jego skuteczność wzmacnia silnie diuretyczny korzeń mniszka, który przyczynia się też do normalizacji pracy wątroby. Mięta posiada działanie gojące i jest naturalnym środkiem dezynfekującym, ma szerokie zastosowanie w przypadku problemów z przewodem pokarmowym, ułatwia też pracę wątroby i przyczynia się do dobrego trawienia.
Sposób przygotowania: Dodaj liście do wrzącej wody i gotuj przez 5 minut. Wyłącz płytę grzewczą i zostaw na jeszcze 2 minuty. Odcedź. Zaleca się pić bez dodatkowych produktów słodzących,
Dlaczego uczynić picie herbaty rytuałem?
Nie ma lepszego źródła substancji korzystnych dla organizmu ludzkiego niż naturalne. Zioła znane są jako chemiczne laboratoria przyrody i słusznie. Jedno zioło ma szereg zastosowań i efektów. Kombinacja różnych ziół w postaci herbaty nie jest po prostu przyjemna i smaczna, lecz też przydatna.
Herbata ziołowa lub napar ziołowy jest w stanie zaspokoić indywidualne potrzeby każdego człowieka, związane z poprawą tonusu, bilansu emocji i całkowitego stanu organizmu. Dlatego, niezależnie od sezonu, nie rezygnuj z tej małej przyjemności zwanej „herbatą”.