Prawie każdy doświadczył irytującego ataku szumu w uszach. Może się tak zdarzyć w przypadku przewlekłej bezsenności, kiedy sygnały dźwiękowe wysyłane przez mózg nie są poprawnie odczytywane przez obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. W zasadzie nie jest to poważny problem, ale bycie stałym towarzyszem w naszym codziennym życiu sygnalizuje konieczność konsultacji z lekarzem i szukania odpowiedniego rozwiązania, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że rozwinie się w cięższą wadę słuchu. Charakteryzuje się ciągłym dźwiękiem dzwonienia, echem lub dzwonieniem w jednym lub obu uszach. Dowiedzmy się, jakie są przyczyny jego występowania, a także jakie są odpowiednie metody leczenia.
Przyczyny szumów w uszach – czy trzeba się martwić?
Nawet jeśli to było dawno temu, każdemu zdarza się od czasu do czasu słyszeć dziwne lub nieco niepokojące dźwięki. Czasami wyrażają się w postaci dzwonienia, gwizdania, ciągłego brzęczenia, dźwięku podobnego do klaksonu samochodowego, a nawet gwizdania. Ich pojawienie się nie zawsze jest powodem do niepokoju. To może być po prostu oznaka zmęczenia. Istnieje wiele małych sztuczek, które mają zastosowanie do naprawdę zdrowego snu.
Medyczny termin określający szum w uszach to szum w uszach i występuje on częściej niż myślisz, ale zwracasz na niego uwagę tylko w przypadkach, gdy jest silniejszy lub staje się zjawiskiem przewlekłym. Jest to zwykle spowodowane zmianą ciśnienia po podróży samolotem, wejściem na pokład lub zejściem z góry lub bardzo wysokiego piętra budynku, nagłą zmianą postawy, dużym wysiłkiem fizycznym i obecnością wody w uszach.
W rzadszych przypadkach może sygnalizować znacznie poważniejszy problem i wymagać badania lekarskiego oraz odpowiedniego leczenia. Przyczyny patologiczne mogą być następujące:
- Zapalenie ucha;
- Zakażenie części przewodu słuchowego lub omułka;
- częściowa perforacja lub całkowite pęknięcie błony bębenkowej;
- Utwardzone kości w uchu;
- Obecność narośli, torbieli lub guzów;
- choroba Meniere’a;
- Rozwój skarg neurologicznych;
- Cukrzyca i Otyłość;
- Poważna choroba psychiczna.
Szumy uszne i urazy:
Rozwój choroby przewlekłej to nie jedyny inny powód pojawienia się szumów usznych. Może to być również spowodowane nową lub starą traumą fizyczną, która przypomina ci o sobie. Są to te spowodowane uderzeniem w głowę lub w bezpośrednie sąsiedztwo błony bębenkowej. Mogą wystąpić podczas upadku.
Hałas i świszczący oddech w tej okolicy są jednym z objawów nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. Dowiedz się, jak możesz łatwo przeciwdziałać wysokiemu ciśnieniu krwi dzięki Tonerin. Inne stany prowadzące do tego typu brzęczenia obejmują nadużywanie narkotyków, przewlekły stres, zmęczenie lub niepokój, przyjmowanie niektórych leków, częste narażenie na głośną muzykę lub bodźce dźwiękowe oraz używanie słuchawek ze wzmacniaczem.
Jakie są konsekwencje trwałego szumu w uszach?
Podejmowanie odpowiednich działań jest kluczem do prawidłowego leczenia szumów usznych. Kiedy zidentyfikujesz problem i trwa on dłużej niż tydzień lub dwa, nadszedł czas, aby skonsultować się z lekarzem. W przeciwnym razie ryzykujesz całkowitą utratę siebie. W pewnym momencie liczba komórek słuchowych po prostu się wyczerpie. Inną możliwą opcją jest osiągnięcie hyperacusis – nadwrażliwości na każdy rodzaj dźwięku z powodu nadmiernej stymulacji.
Osoby, które muszą prowadzić aktywne życie i cierpią na szum w uszach, są narażone na:
- Często ból głowy;
- napady;
- przewlekła bezsenność;
- depresja, apatia, ciągłe uczucie zmęczenia i znużenia;
- Poważne konsekwencje dla psychiki.
Szum w uszach – naturalne sposoby radzenia sobie z brzęczeniem
Należy tutaj podkreślić, że badanie lekarskie jest obowiązkowe, jeśli ciągle słyszysz dzwonienie lub gwizdanie w błonie bębenkowej. Tylko on może obiektywnie ocenić, co dokładnie jest z Tobą nie tak, a także określić konkretne środki do podjęcia. Jednak, aby przyspieszyć powrót do zdrowia, możesz polubić i zastosować niektóre z poniższych dobrych praktyk.
Przydatna praktyka nr 1: jedz mniej tłustych potraw!
Szum w uszach – może to być bezpośrednio związane z wysokim ciśnieniem krwi. A potem – z cholesterolem. Jeśli jesteś przyzwyczajony do spożywania tłustych produktów mięsnych, smażonych, cukierniczych i makaronów, to czas wprowadzić lepszą kontrolę wagi i pozbyć się co najmniej 10% nadmiaru kalorii. Naprawdę zdrowa dieta powinna zawierać owoce, warzywa bogate w błonnik, witaminy i minerały, „czyste” mięso i ryby bogate w kwasy omega-3.
Przydatna praktyka nr 2: Unikaj zbyt głośnego dźwięku!
Wszyscy uwielbiamy wysokiej jakości imprezy, które organizujemy w ostateczności, ale w obecności chronicznego szumu w uszach najlepiej unikać zbyt głośnych restauracji i dużej głośności. Zmniejsz trochę decybeli, przy których słuchasz muzyki. Poprawa nastąpi wkrótce!
Przydatna praktyka nr 3: Pij więcej płynów i ćwicz regularnie!
Wykonywanie lekkich, ale codziennych ćwiczeń takich jak gimnastyka, jogging, joga czy innych czynności, które odpowiadają za prawidłową regulację krążenia krwi, przyspiesza eliminację dokuczliwego brzęczenia i brzęczenia. Mogą być praktykowane jako dobry środek zapobiegawczy. Niezwykle ważne jest również przyjmowanie płynów, ponieważ przedłużające się okresy odwodnienia prowadzą do nawrotów hałasu.
Przydatna praktyka nr 4: Monitoruj poziom ciśnienia krwi!
Nadciśnienie prowadzi do gwałtownego wzrostu ryzyka udaru i innych rodzajów chorób układu sercowo-naczyniowego. Wiąże się to bezpośrednio z pojawieniem się trwałego szumu w uszach, a następnie z jego częściowym lub całkowitym ubytkiem słuchu. . Dlatego ważne jest monitorowanie ciśnienia krwi. Unikaj spożywania pokarmów i napojów, które zwiększają jego poziom! W razie potrzeby użyj naturalnych produktów normalizujących krew, takich jak Cardix Forte.
Przydatna praktyka nr 5: Usuń stres ze swojego życia!
Szybkie tempo życia w wielkim mieście sprawia, że każdy z nas jest bardziej niespokojny i nerwowy. Korki uliczne, dojazd do pracy, powrót do domu, syndrom wypalenia to czynniki, które na co dzień odbierają radość życia. Na wszystko nigdy nie starcza czasu, a co dopiero zwracać uwagę na siebie i naszych bliskich. Zmień to. Jesteś motorem swojej rzeczywistości. Nie zapomnij o tym.
Ciesz się życiem i poświęcaj niezbędną uwagę swojemu ciału!
Nie ignoruj przewlekłego szumu w uszach. To wyraźny sygnał z twojego ciała, że coś jest nie tak. Zwróć mu niezbędną uwagę i koniecznie udaj się do lekarza. Zrelaksuj się więcej i jedz prawidłowo i naturalnie. Choroby, które mamy, po prostu odzwierciedlają nasz sposób życia. Miej odwagę zmieniać wszystko, co negatywnie na Ciebie wpływa! Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swoje uszy, możesz wypróbować Ottomax+ jako skuteczny środek na słuch.
Więcej interesujących artykułów znajdziesz na naszym blogu!